Drogie Nauczycielki i Nauczyciele

Szanowni Dyrektorzy gdańskich szkół i placówek oświatowych 

 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej chcę złożyć Wam najlepsze, najserdeczniejsze życzenia i podziękować za każdy dzień pracy z dziećmi i młodzieżą. Jestem wdzięczna za Waszą cierpliwość, opiekę oraz wsparcie, które gwarantujecie gdańskim uczennicom i uczniom. Ten zawód to powołanie, dzięki któremu kolejne pokolenia mają szansę być doskonale przygotowane do dorosłego życia. Wasza empatia, skupienie się nie tylko na edukacji, ale również na zrozumieniu młodego człowieka, na jego często skrywanych problemach, jest czymś niezwykle istotnym w czasach, kiedy ważna jest liczba „lajków” w mediach społecznościowych, a mniej istotny realny kontakt z drugim człowiekiem. 

Szkoła bywa nazywana „drugim domem”, a Wy wspieracie nasze dzieci i młodzież w trudnym, niezwykle odpowiedzialnym procesie wychowania i przygotowania do życia w społeczeństwie. Jaka będzie przyszłość naszego miasta, w jakim kraju będziemy żyli, już za chwilę będzie zależało od postaw, które wykształcimy w następnych pokoleniach. Uczniowie gdańskich placówek oświatowych już na etapie wczesnoszkolnym zaczynają świadomie uczestniczyć w życiu społecznym – w ramach trwającego właśnie piątego Gdańskiego Tygodnia Demokracji wiele aktywności adresowanych jest właśnie do przedszkolaków, uczniów i studentów, a wspólne hasło brzmi: „Nasze prawa i wolności”. 

Dlatego dziś, w imieniu swoim, a także gdańszczanek i gdańszczan, którzy każdego dnia oddają Wam pod opiekę swoje dzieci – dziękuję. Niech Wasz zapał nie słabnie, a poczucie misji z codziennej i – mam nadzieję – satysfakcjonującej pracy nigdy Was nie opuszcza.  

 

Aleksandra Dulkiewicz

Prezydent Miasta Gdańska

 

Gdańsk, 14 października 2021 r.