Jak radzić sobie z przemocą ekonomiczną?

Ograniczanie możliwości podjęcia pracy, nadmierna kontrola wspólnych wydatków czy wydzielanie i ograniczanie pieniędzy. To tylko niektóre przypadki przemocy ekonomicznej. O tym, jak sobie z nią radzić i jak jej przeciwdziałać, będzie się można dowiedzieć podczas kolejnej edycji gdańskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego w dniach 6-10 czerwca.

Wydarzenie poprzedzi spoktanie przy Europejskim Centrum Solidarności w Strefie Społecznej przy okazji Święta Wolności i Praw Obywatelskich. W sobotę, 4 czerwca o godz. 14.30 odbędzie się debata "Sytuacja ekonomiczna. Każdy/a ma prawo, ale…" w której udział wezmą goście: Henryk Gołębiewski, Sylwia Góra i Piotr Liroy-Marzec. Rozmowę na scenie głównej poprowadzi Marek Sterlingow.

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego to cykliczne wydarzenie podejmowane w ramach realizacji Gdańskiego Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych na lata 2016-2023. W ramach programu prowadzone są między innymi działania w zakresie edukacji ekonomicznej i szerokiej prewencji. Adresatami są osoby w różnym wieku, gdańszczanki i gdańszczanie zmagający się z problemami zadłużenia, ofiary nadużyć finansowych oraz ich bliscy. Bezpłatne prawne czy psychologiczne wsparcie jest dostępne dla każdej potrzebującej osoby w naszym mieście i warto z tej pomocy korzystać.

Przemoc ekonomiczna

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, przemoc ekonomiczną należy rozumieć jako jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, najbliższych, osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących mające na celu uzyskanie kontroli w zakresie nabywania i korzystania z posiadanych przez tę osobę zasobów ekonomicznych.

Przez przemoc ekonomiczną można rozumieć, ograniczanie możliwości podjęcia innej osobie pracy, nadmierna kontrola wspólnych wydatków (np. sprawdzanie paragonów, rachunków), wydzielanie i ograniczanie środków drugiej osobie, odbieranie podmiotowości w zakresie zarządzania finansami, przywłaszczanie pieniędzy innej osoby, zaciąganie pożyczek bez wiedzy i uzgodnienia tego bez konsultacji z partnerem/partnerką.

Eksperci podkreślają, że w rodzinie, gospodarstwie domowym, bardzo rzadko występuje przemoc, którą można zakwalifikować tylko do jednego rodzaju. W wielu przypadkach obok przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej występuje przemoc ekonomiczna. Więcej na ten temat można posłuchać w webinarze przygotowanym przez Polskie Centrum Mediacji oddział Trójmiasto.

Planowane działania

Codziennie od 6 do 10 czerwca w Forum Gdańsk na Mostku Historycznym od godz. 13.00 do 18.00 prowadzony będzie punkt informacyjno-konsultacyjny dla mieszkańców. W ramach Gdańskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego zorganizowane zostaną warsztaty dotyczące przemocy ekonomicznej, webinaria, będzie można również skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. Szczegóły zawarte są na załączonym plakacie.

Dodatkowo na portalu gdansk.pl w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego wyemitowane będą dwie rozmowy edukacyjno-informacyjne, poświęcone różnym aspektom bezpieczeństwa ekonomicznego, a przede wszystkim zjawisku przemocy ekonomicznej. W rozmowach uczestniczyć będą przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Komendy Miejskiej Policji oraz Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych.

Wsparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie

W ramach tegorocznej akcji poradami i informacjami o dostępnym wsparciu służyć będą potrzebującym pracownicy MOPR, m.in. psycholodzy, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy oraz specjaliści Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Podpowiedzą zainteresowanym m.in. jak radzić sobie w ekstremalnie trudnych, życiowych sytuacjach związanych z doświadczaniem agresji. Gdzie znaleźć skuteczną pomoc, jeśli dochodzi do przemocy w rodzinie. Podpowiedzą też, jak rozpoznać np. przemoc ekonomiczną oraz inne formy niekorzystnego zjawiska społecznego oraz jak mu zaradzić.

W ramach Tygodnia specjaliści MOPR służą konkretnym, poradniczym wsparciem we wtorek, 7 oraz w środę, 8 czerwca, w godz. od 13.00 do 18.00 w punktach informacyjnych akcji na Mostku Historycznym, w Forum Gdańsk. Również w środę 8 czerwca, w godz. od 8.00 do 18.00 do kontaktu bezpośredniego oraz telefonicznego (pod numerami: 58 511 01 21/22) zapraszają m.in. psycholodzy Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR, przy pl. ks. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie. W ramach TBE w placówce odbędzie się wówczas dzień otwarty. Zwłaszcza osoby w życiowym kryzysie, doświadczające różnych form przemocy w rodzinie, mogą liczyć na konsultację i wsparcie specjalistów OIK.

W piątek, 10 czerwca, w godz. 10.00 – 14.00 MOPR zaprasza szczególnie gdańszczanki i gdańszczan mierzących się z zachowaniami agresywnymi, do udziału w warsztacie psychologicznym pt. „Jak rozpoznać i radzić sobie z przemocą ekonomiczną”. Odbędzie się on w MOPR przy pl. ks. Gustkowicza 13. Obowiązują zapisy na warsztat, pod adresem email: gabriela.gloc@gdansk.gda.pl.