Jaki teatr tworzą gdańscy licealiści? Jakie tematy i formy ich interesują? 25 czerwca o 12.00 w Teatrze Miniatura odbędzie się pierwsza edycja przeglądu gdańskich teatrów uczniowskich Szkolne Sceny organizowanego przez Miasto Gdańsk i biuro programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK. Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek do odbioru w kasie teatru w dniu wydarzenia.

Podczas przeglądu na trzech scenach Teatru Miniatura zaprezentuje się aż siedem grup teatralnych, które zaprezentują sześć spektakli oraz słuchowisko. Będzie można zobaczyć Teatr Ambasador z VII LO im. Józefa Wybickiego z I aktem „Trzech sióstr” Czechowa, X Drama Club z X LO Dwujęzycznego im. Lecha Bądkowskiego ze spektaklem „Echo” na podstawie autorskiego scenariusza uczniów poświęconego samotności, Nowy Teatr Jedynka z I LO im. Mikołaja Kopernika z adaptacją słynnego dramatu na temat władzy – „Króla Ubu” Jarry’ego, Topoteatr z III LO im. Bohaterów Westerplatte, zwanego nieformalnie Topolówką, z dwoma spektaklami: „Małe kobietki” inspirowanym współczesną adaptacją filmową powieści Alcott w reż. Grety Gerwig oraz „Guzikomania” na podstawie autorskiego scenariusza o pieniądzach, Unlimited Theatre Company z VIII LO im. Komisji Edukacji Narodowej z autorskim spektaklem kryminalno-komediowym „Just Another Muppet Doll Behind the Wall” oraz Młodzieżową Akademię Teatralną z XX LO im. Zbigniewa Herberta z symbolicznym spektaklem „Tożsamość pana Cogito” w formie teatru plastycznego. Na koniec posłuchamy słuchowiska „Piąty żywioł” przygotowanego przez Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku, które nawiązuje do kultury Pomorza, podań ludowych i zwyczajów.

- Przegląd Szkolne Sceny powstał z inicjatywy Moniki Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia przestrzeni do integracji środowiska teatralnego z gdańskich szkół ponadpodstawowych oraz zaprezentowania osiągnięć artystycznych młodych twórców, którzy na co dzień działają w kołach i grupach teatralnych pod opieką nauczycielek i nauczycieli – mówi Celina Zboromirska-Bieńczak, zastępczyni dyrektora Miejskiego Teatru Miniatura i koordynatorka miejskiego programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK.

- Realizując program EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK kładziemy nacisk na twórcze angażowanie uczestników, wspieranie ich refleksyjności i krytycznego myślenia oraz, co szczególnie ważne, rozwój kompetencji kulturowych i kulturalnych w działaniu, zatem organizacja przeglądu jest dla nas ogromnie ważna. W tym roku do współpracy zaprosiliśmy siedem grup teatralnych z gdańskich szkół, zapowiada się bardzo bogaty i mocno zróżnicowany stylistycznie program. Będziemy mogli zobaczyć m.in. interpretację sceniczną klasycznych tekstów literackich, spektakl symboliczny oraz formy teatralne stworzone w całości przez młodych aktorów.

Wstęp na spektakle jest bezpłatny, na podstawie wejściówek do pobrania w kasie teatru w dniu wydarzenia.

Przegląd Szkolne sceny jest organizowany przez Miasto Gdańsk i biuro programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK.

Program pokazów

godz. 12.00 – „Trzy siostry” akt I, Teatr AMBASADOR | VII LO im. Józefa Wybickiego w Gdańsku

godz. 13.15 – „Echo”, X Drama Club | X LO Dwujęzyczne im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku

godz. 14.00 – „Ubu Król”, Nowy Teatr Jedynka | I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku

godz. 15.00 – „Małe kobietki”, Topoteatr | III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku

godz. 15.45 – „Just Another Muppett Doll Behind the Wall”, Unlimited Theatre company | VIII LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku

godz. 17.00 – „Guzikomania”, Topoteatr | III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku

godz. 18.00 – „Tożsamość pana Cogito”, Młodzieżowa Akademia Teatralna | XX LO im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku

godz. 18.45 – „Piąty żywioł” – słuchowisko | Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych

oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku

Krótkie opisy spektakli

„Trzy siostry” akt I, Teatr AMBASADOR | VII LO im. Józefa Wybickiego w Gdańsku, opiekun grupy: Janusz Klemens

Prezentujemy pierwszy z czterech aktów będącego w trakcie realizacji scenicznej dramatu Antona Czechowa zgodnie z założeniami autora, jednak odnosząc się z szacunkiem do klasycznych interpretacji Konstantina Stanisławskiego. Podczas spektaklu zagrają wszyscy aktorzy, którzy występują w kolejnych aktach podczas pełnego spektaklu.

„Echo”, X Drama Club | X LO Dwujęzyczne im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku, opiekunki grupy: Agnieszka Czapiewska, Ewa Ornowska

Scenariusz spektaklu stworzyli uczniowie X LO, reżyserką jest uczennica Anna Trokol. Spektakl porusza problem samotności.

„Ubu Król”, Nowy Teatr Jedynka | I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, opiekun grupy: Jan Orszulak

Umarł król, niech żyje król, jednak szkoda, że akurat taki. „Ubu Król” to sztuka teatralna napisana przez francuskiego pisarza Alfreda Jarry'ego już w 1896 roku, ale dzięki swojemu komicznemu podejściu do aspektu władzy jest aktualna nieprzerwanie, aż do chwili obecnej. Opowiada ona historię króla Ubu, zwykłego głupka i kłamcy, który po zamordowaniu króla Wacława wchodzi na tron i rządzi nieznanym krajem z kartonu.

„Małe kobietki”, Topoteatr | III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, opiekunka grupy: Aleksandra Kossakowska Oparty na filmie „Małe kobietki” Grety Gerwig opowiada o życiu utalentowanych artystycznie, aczkolwiek niebogatych sióstr, które dojrzewają do dorosłości, podejmując życiowe decyzje w czasach, kiedy kobiety z zasady nie są traktowane podmiotowo.

„Just Another Muppet Doll Behind the Wall”, Unlimited Theatre Company | VIII LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku, opiekunka grupy: Małgorzata Zauliczna

Jest taka szkoła. Uczniowie są wybitnie zdolni, wygrywają wszystkie konkursy organizowane w mieście i w całym kraju. Nikt nie może się z nimi równać! Dumny dyrektor zaprasza dziennikarkę zajmującą się tematyką edukacyjną z nadzieją, że program będzie pokazywany w telewizji i będzie szeroko komentowany na grupach parentingowych, co może znacząco zwiększyć nabór uczniów. Tymczasem reporterka niekoniecznie chce być posłuszna pomysłom dyrektora, żąda kontaktu z uczniami, na co dyrekcja nie może pozwolić. Zamiast bezkrytycznie wierzyć we wszystko, co się jej mówi, zaczyna prowadzić własne śledztwo. W jej głowie rodzi się coraz więcej pytań… Dlaczego nauczyciel w-f wygląda jak przemocowiec i mówi coś o sznurku? Jaki jest powód, że dyrektor tak szybko traci kontrolę nad sobą? Gdzie są uczniowie? Dlaczego na przerwach jest tak cicho? Nikt nie biega? Co się stało z Rhondą – najlepszą uczennicą września? Miała wygrywać wszystkie konkursy, a tymczasem od dwóch miesięcy rodzice nie mają z nią kontaktu… Dzięki Melanie Goodman zajrzymy tam, gdzie nie pozwalają zajrzeć nauczyciele Contemporary School of Gdańsk. Będziemy świadkami walki uczniów o wolność. Czy im się uda? Trzymajcie za to kciuki!

„Guzikomania”, Topoteatr | III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, opiekunka grupy: Aleksandra Kossakowska

Sztuka napisana i wyreżyserowana przez uczennicę, jedną z założycielek Topoteatru, opowiada o zagrożeniu, jakie stanowi zbyt materialistyczne podejście do życia. Tytułowe guziki to po prostu pieniądze.

„Tożsamość pana Cogito”, Młodzieżowa Akademia Teatralna | XX LO im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku, opiekun grupy: Robert Cyrta

Spektakl symboliczny i plastyczny jest opowieścią o trudnych wyborach i przeżywaniu własnego życia, o próbie funkcjonowania w dzisiejszej rzeczywistości przy jednoczesnym poszukiwaniu najważniejszych wartości i wskazówek, jak odnaleźć siebie. Najtrudniejsze w życiu jest pozostanie sobą, mimo wszystko… Potrzebna jest odwaga, żeby pokonywać trudności!

„Piąty żywioł” – słuchowisko | Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku, opiekunka grupy: Jadwiga Możdżer

„Piąty żywioł” to Międzypokoleniowy Teatr Radiowy. Przywołuje wątki kultury Pomorza, podania ludowe, wierzenia słowiańskie i zwyczaje przekazywane międzypokoleniowo. Autorski scenariusz Jadwigi Możdżer bazuje na wątkach zaczerpniętych z literatury źródłowej: „Kaszubi” Izydora Gulgowskiego (1874‒1925) „Rok polski obyczaj i wiara” Zofii Kossak (1889‒1968), „Rok Polski w życiu, tradycyi i pieśni” Zygmunta Glogera (1845‒1910). W przygotowaniu słuchowiska uczestniczyli licealiści OLPI, LSP, dzieci Teatru JANTARK, LAS ACADEMY, dzieci niedowidzące oraz dorośli: Jadwiga Możdżer, Magdalena Arłukiewicz, Magdalena Szenrok, Katarzyna Michalska, Marian Konrad Rajski i Marcin Skowroński.