Szanowni Państwo, Dyrektorzy gdańskich przedszkoli i szkół podstawowych,

 

w nawiązaniu do trwających w ostatnich tygodniach konsultacji, jak również w związku z komunikatami przekazywanymi podczas konferencji plenarnej przesyłam w załączeniu aktualny, zmodyfikowany harmonogram dyżurów wakacyjnych w gdańskich samorządowych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. Przypominam tylko, że jako placówki nieferyjne, przedszkola i „zerówki” szkolne są zobligowane do zapewnienia opieki nad dziećmi w okresie całego roku szkolnego. Przyjęty od kilku lat okres dyżuru musiał zostać pilnie zmodyfikowany i dostosowany do zgłaszanych zarówno przez Rodziców, jak i wielu z Państwa, potrzeb osób wracających do pracy po długiej przerwie spowodowanej zagrożeniem epidemicznym. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest niezwykle wymagająca, ale też cały ten ostatni okres był właśnie taki. Szczególnie zatem dziękuję za Państwa otwartość na kwestię wydłużenia dyżuru wakacyjnego do 5 tygodni oraz wszystkie uwagi kierowane przez Państwa na etapie trwających konsultacji.

 

W załączonym harmonogramie staraliśmy się bardzo indywidualnie podejść do zgłaszanych przez Państwa szczególnych potrzeb i trudności związanych z zapewnieniem dłuższego dyżuru. Dziękuję również tym z Państwa, którzy ze względu na zaplanowany dłuższy remont samodzielnie wskazywali placówkę, w której mogliby zastępczo pełnić dyżur wakacyjny. Zapewniam również, ze zgłaszane przez Państwa przypadki konieczności wykorzystania urlopu w miesiącach późniejszych będą akceptowane, a tym samym ciągłość pracy placówki zapewniona chociażby poprzez zgodę na realizację godzin ponadwymiarowych przez innych pracowników.

 

Organizacja pracy placówki w okresie wakacyjnym nie zwalnia nas z konieczności dbałości o spełnienie wytycznych sanitarnych. Proszę nadal przestrzegać przyjętych procedur. Ze względu na szczególną sytuację związaną z zagrożeniem epidemicznym w zapisach na dyżur wakacyjny należy uwzględnić tylko dzieci uczęszczające do danego przedszkola czy szkoły. Przygotowujemy obecnie szczegółowy komunikat skierowany do rodziców opisujący całość działań podejmowanych w okresie wakacyjnym, w tym uwzgledniający wydłużenie dyżurów w placówkach oraz rezygnację z organizacji Akcji Lato w tradycyjny sposób, to znaczy w oparciu o placówki oświatowe.

 

W przypadku szczegółowych pytań lub wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji.