Rozpoczęto międzynarodowe badanie aktywności fizycznej u dzieci w wieku szkolnym podczas epidemii koronawirusa.

W jaki sposób epidemia COVID-19 i nauczanie w domu wpływają na aktywność fizyczną dzieci? Czy właściciele psów ruszają się więcej? Czy przestrzeganie harmonogramu dnia ma wpływ na aktywność fizyczną, gdy szkoły są zamknięte?

Zespół ekspertów z 11 krajów europejskich (Węgry, Niemcy, Włochy, Francja, Belgia, Polska, Słowenia, Rumunia, Hiszpania, Portugalia, Rosja) koordynowany przez przedstawicieli Węgierskiej Szkolnej Federacji Sportu chce zrozumieć, jak rodziny i dzieci zareagowały na wybuch epidemii. Pytania, które opierają się głównie na metodologii Międzynarodowego Kwestionariusza Aktywności Fizycznej I-PAQ (C), będą dotyczyć ćwiczeń, aktywności fizycznej i „siedzącego” stylu życia dzieci w ciągu ostatnich 7 dni od przeprowadzenia ankiety.

Istnieje realna potrzeba badania, które oceni, w jaki sposób dzieci postępujące zgodnie z zaleceniami dotyczącymi aktywności fizycznej. Dzięki temu będzie można ocenić długoterminowe konsekwencje i pomóc w planowaniu działań podczas przyszłych fal epidemii.

Zespół wzywa teraz rodziców dzieci oraz osoby w wieku od 6 do 18 lat do wypełnienia anonimowego formularza online dostępnego w języku polskim pod następującym linkiem https://forms.gle/TPfdh8BvwPZ1HAWd6

Ankieta składa się z około 15 pytań i jej wypełnienie zajmie około 10-15 min.

Wyniki zostaną opublikowane w czerwcu i pomogą zrozumieć inny aspekt wpływu wybuchu koronawirusa i wynikających z niego ograniczeń, a także podadzą wskazówki dotyczące możliwych czynników wpływających na aktywność fizyczną dzieci.

W Polsce badanie jest koordynowane przez dr n. med. Michała Brzezińskiego, adiunkta w Katedrze i Klinice Pediatrii, gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (brzezinski@gumed.edu.pl).

 

Zapraszamy Państwa do udziału w badaniu.