Przejdź do treści Przejdź do menu

GDAŃSKA PLATFORMA EDUKACYJNA Witamy w serwisie!

Budżet Obywatelski 2021

Rozpoczynamy kolejny etap Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku 2021!

GŁOSOWANIE NA PROJEKTY

TERMIN: 16 - 30 listopada 2020 r.

W 8. edycji Budżetu Obywatelskiego wybieramy spośród 357 projektów. Gdańszczanki i gdańszczanie zgłosi wiele ciekawych propozycji z zakresu: zdrowia, bezpieczeństwa, edukacji i kultury, sportu i rekreacji, inwestycji drogowych i innych.

Ten rok jest wyjątkowy, po raz pierwszy możesz zagłosować na projekty Zielonego Budżetu Obywatelskego.

Kto może głosować ?

Zasady dotyczące głosowania są takie same jak w latach ubiegłych.

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież (pod nadzorem dorosłych), dla których jest to także praktyczna nauka zasad lokalnej demokracji. Mogą to być osoby zameldowane stale lub czasowo w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do spisu wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca, czyli płacące w naszym mieście podatki bądź inne opłaty lokalne.

Jak głosować ? W tym roku głosować można wyłącznie zdalnie na stronie www.gdansk.pl

Z jednego numeru telefonu można trzy razy aktywować system do głosowania, i aż pięć razy skorzystać z adresu mailowego, na który przysłany zostanie kod aktywacyjny. Ten kod wysyłany jest do osób uprawnionych do głosowania, należy go wpisać w trakcie rejestracji w systemie do głosowania, by móc w ogóle zagłosować.

Aby oddać głos wystarczy podać dane osobowe: imię, nazwisko, PESEL i imię ojca (to tegoroczna nowość) lub indywidualny numer Karty Mieszkańca. Wpisać trzeba też wspomniany wyżej kod aktywacyjny.

Każdemu głosującemu przysługuje łącznie 8 punktów: 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski znajdziesz bazę przydatnych informacji na temat Budżetu Obywatelskiego oraz samego procesu głosowania. Możesz zapoznać się z wszystkimi projektami, kóre zakwalifikowały się do tegorocznej edycji jak również dowiedzieć się więcej o zasadach głosowania. Wnioskodawcy znajdą tu również przydatne informacje, w jaki sposób promować swoje projekty oraz materiały promocyjne do pobrania.

Kwota przeznaczona na tegoroczna edycję Budżetu Obywatelskiego to 18 428 001 zł.

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z nakładek na zdjęcia profilowe na Facebooku na temat głosowania w Budżecie Obywatelskim. 

Do 7 grudnia 2020 r. poznamy szczęśliwych zwycięzców.

back to top