Trzydniowie zawody branżowe

W środę, 23 listopada w AmberExpo rozpocznie się trzydniowy konkurs branżowy SkillsPoland Gdańsk 2022, podczas którego wystąpi prawie 200 zawodników. Stawką jest możliwość reprezentowania naszego kraju na międzynarodowym finale EuroSkills Gdańsk 2023. Wstęp dla widzów jest bezpłatny.

SkillsPoland to największy konkurs branżowy, skierowany do uczniów szkół zawodowych, studentów kierunków technicznych oraz do osób rozpoczynających swoją karierę. W tym roku w Gdańsku będzie można zobaczyć zmagania w aż 22 konkurencjach, wśród nich m.in.: architektura krajobrazu, budownictwo cyfrowe czy przemysł 4.0. 

- W Gdańsku 50% uczniów szkół ponadpodstawowych, to właśnie uczniowie szkół technicznych, zawodowych i branżowych. SkillsPoland to inicjatywa, która w wyjątkowy sposób podkreśla, jak ważne jest to, co w Gdańsku jest jednym z najważniejszych priorytetów. Dzięki projektowi "Gdańsk Miastem Zawodowców" możemy szkolić przyszłych fachowców w nowoczesnych pracowniach w ponad 90 zawodach. Konkurs ten jest niezwykłą szansą pokazania swoich umiejętności, ale także zebranie dodatkowego doświadczenia. Konkurencje, z którymi przyjdzie się zmierzyć zawodnikom, znajdują się w obszarach, w których potrzeba nam wyszkolonych osób - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska, ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Sprawdzą swoje umiejętności

SkillsPoland to niepowtarzalna okazja dla odwiedzających na spróbowanie swoich sił w kilkunastu strefach „try a skill”,  warsztaty tematyczne dla nauczycieli, strefy partnerskie, targi szkół i uczelni oraz wiele innych atrakcji. Wydarzenie uświetni panel dyskusyjny z przedstawicielami nauki, biznesu i instytucji publicznych. Same zawody odbędą się w 22 konkurencjach: architektura krajobrazu, BIM/budownictwo cyfrowe, cukiernictwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, integracja robotów przemysłowych, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, mechatronika, obsługa gości hotelowych, piekarstwo, przemysł 4.0, rzeźnik, serwis restauracyjny, stolarstwo, spawalnictwo, technologia mody, zabiegi kosmetyczne. 

- Do Gdańska przyjedzie niemal 200 najlepszych zawodowców z całej Polski. Zawody sędziować będzie około 150 ekspertów z Polski i zagranicy. Tegoroczne eliminacje krajowe to również grupa niemal 70 przedsiębiorców, którzy pomagają nam przeprowadzić te zawody. Żadna instytucja edukacyjna nie byłaby w stanie zorganizować zawodów w tak wielu konkurencjach bez współpracy z biznesem. To przedsiębiorcy dostarczają nam materiały i ekspercką wiedzę. Wszystko po to, aby wymiar edukacji branżowej był jak najbardziej praktyczny i sprostał potrzebom biznesu - mówił Dawid Solak, zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.

- Przed nami mistrzostwa Polski w umiejętnościach branżowych, a za rok mistrzostwa Europy. To są wielkie imprezy mające na świecie kilkadziesiąt lat tradycji. Zawodnicy trenują miesiącami i latami. Spotkają się tu najlepsi. Dlaczego wspiera to biznes i największe na świecie firmy? Bo doskonale rozumieją, że największym kapitałem są ludzie, których można szlifować jak diamenty, a na takich zawodach po prostu pozyskiwać do pracy. Polska od niedawna bierze udział w tej inicjatywie, ale już można spotkać młodych ludzi, którzy przez zawody dostali doskonałą pracę i rozwijają się w najlepszych światowych firmach - mówił Marek Zając, wiceprezes spółki SkillsPoland.

Stawiamy na zawodowców

W Gdańsku duży nacisk kładziony jest na kształcenie uczniów w kierunkach zawodowych, realizując kilka projektów. To m.in. "Gdański Tydzień Zawodowca", czyli cykl wydarzeń, podczas którego ósmoklasiści i ich rodzice mogą przyjrzeć się, jak funkcjonują szkoły branżowe i technika oraz w jakich profesjach kształcą uczniów. To także „Gdańsk miastem zawodowców" czyli rozwój infrastruktury szkół zawodowych: budowa, rozbudowa, przebudowa oraz wyposażenie obiektów szkół zawodowych w Gdańsku. W ramach tego projektu realizowano również szkolenia i staże zawodowe dla uczniów gdańskich szkół branżowych.

- Dzięki projektowi "Gdańsk Miastem Zawodowców" możemy dać młodzieży szansę pracowania i ćwiczenia na elementach urządzeń, które wykorzystywane w przemyśle. To nie jest wirtualny pokaz na tablicy, tylko realne, rzeczywiste elementy. Uczniowie przychodzący do naszej szkoły, z reguły nie mieli styczności z podstawowymi elektronarzędziami. Tutaj uczą się jak się nimi posługiwać, jak używać mierników. W kolejnym etapie szkolenia przechodzą do bardziej wyspecjalizowanych zadań z zakresu elektropneumatyki i elektrohydrauliki, gdzie budują układy pneumatyczne, które sami projektują i programują. W kolejnym etapie jest robotyka, są sterowniki programowalne. Umiejętność zaprojektowania i programowania takich urządzeń wymaga od uczniów umiejętności manualnych i oczywiście rozumienia tematu - mówił Andrzej Butowski, dyrektor Szkół Okrętowych i Technicznych Conradinum.

Zawody na szczeblu europejskim

Przyszłoroczne EuroSkills, które odbędą się w Gdańsku, to największe w Europie zawody umiejętności branżowych organizowane na Starym Kontynencie od 2008 roku. Polska po raz pierwszy uzyskała zaszczytne miano organizatora tego wyjątkowego konkursu, potocznie nazywanego „Igrzyskami Olimpijskimi zawodów branżowych”. Rywalizacja toczyć się będzie w ponad 50 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

- Za rok w Gdańsku będziemy mieli ponad 600 zawodników z ponad 30 krajów świata. Będą konkurować w widowiskowych dyscyplinach, od takich tradycyjnych jak florystyka czy gotowanie, po takie jak mechatronika, robotyka czy cyfrowe projektowanie budynków - dodaje Marek Zając, wiceprezes spółki SkillsPoland.

Szczegóły dotyczące wydarzenia, które odbędzie się w AmberExpo w dniach 23-25 listopada, dostępne są na stronie SkillsPoland Gdańsk 2022.