Gdańsk zaprasza na Rowerowy maj! 


W tym roku po raz siódmy odbędzie się wielka, rowerowa zabawa dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Każdy uczeń, który w maju dotrze do szkoły rowerem, hulajnogą, na rolkach lub deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najbardziej aktywnych uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody. 

Ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Doskonale łączy zabawę z rywalizacją, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Jej celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci. 

Po ubiegłorocznej przerwie kampania powraca 

Ubiegłoroczny lockdown z powodu Covid-19 spowodował odwołanie Rowerowego maja. W tym roku akcja powraca, choć zmieniają się odrobinę zasady. Wyjątkowo będzie trwała trzy tygodnie, od 4 do 24 maja. Zasady kampanii są bardzo proste, każdy uczestnik, który w maju dotrze na lekcje na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najbardziej aktywnych uczestników klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.  

Nowe zasady na nowe czasy  

Sytuacja pandemiczna wymusiła zmiany polegające na premiowaniu dojazdów. Jeśli uczniowie odbywają lekcje w trybie zdalnym, za podróże punktowane w rywalizacji uznawane będą przejazdy do dowolnego celu, które trwają minimum 30 minut. - Nie narzucamy żadnego sposobu weryfikacji takich przejazdów przez nauczycieli i koordynatorów szkolnych. Tę zasadę opieramy na prawdomówności i zaufaniu do uczestników. Jest to kwestia wewnętrzna placówki, w jaki sposób nastąpi weryfikacja - mówi koordynator kampanii w Gdańsku Monika Borkowska.  

Rekordowa edycja  

Kampania Rowerowy Maj z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tegorocznej edycji udział weźmie aż 176 placówek - 92 przedszkola i 84 szkoły podstawowe. To rekordowa edycja. Dla porównania, w roku 2019 liczba zgłoszonych placówek wynosiła 152, a w 2018 - 144.  

Zasięg ogólnopolski 

Z kolei w skali ogólnopolskiej, gmin realizujących kampanię będzie mniej niż w poprzednich edycjach, natomiast pojawiło się kilka nowych, które organizują Rowerowy Maj po raz pierwszy - Brwinów, Sztutowo, Wąbrzeźno, Kartuzy, Kętrzyn, Reda i Szczytno. W tym roku zasięg kampanii objął 36 polskich gmin, od największych miast do małych ośrodków wiejskich.  

W ramach bezkosztowej umowy współpracy, zainteresowane samorządy otrzymały niezbędne narzędzia do organizacji kampanii i wsparcie merytoryczne ze strony Organizatora Głównego, czyli gminy Miasta Gdańska. 

Samorządy realizujące kampanię według gdańskiego pomysłu, na własną rękę pozyskują sponsorów oraz zapewniają nagrody dla uczestników indywidualnych, poszczególnych klas, szkół i przedszkoli. 

Rowerowy Maj uczy poprzez zabawę, że zdrowa rywalizacja i zasada "fair play" to nieodłączne elementy tej kampanii. Każda rowerowa aktywność zwiększa szansę na zdobycie nagrody indywidualnej, jak i klasowej. Dążenie do wspólnego celu zacieśnia relacje między uczniami, wzmacnia koleżeństwo i umiejętności pracy zespołowej. Tytuł najbardziej rowerowej klasy w szkole przynosi dużo satysfakcji i gwarancję dobrej zabawy w postaci wspólnego wyjścia do kina, teatru, kręgielni czy parku linowego. Z Rowerowego Maja korzystają również uczestniczące w kampanii szkoły i przedszkola. Zazwyczaj mogą liczyć na wsparcie w postaci dodatkowych stojaków rowerowych od samorządu, a te najbardziej aktywne na szansę zdobycia cennych nagród rzeczowych czy finansowych. 

W tym roku przyznawane nagrody pieniężne będą następujące: 


  • 30 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kategorii "dużych" 

  • 20 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kategorii "średnich" 

  • 10 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kategorii "małych" 

  • 5 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych przedszkoli 

 

W 2019 roku, liczba aktywnych uczestników przekroczyła 178 tysięcy. Wykonali oni razem blisko 4,3 mln aktywnych podróży do szkół i przedszkoli. Czy w tym roku uda się pobić ostatni wynik? Trzymamy kciuki za wszystkie przedszkola i szkoły! Największą satysfakcją dla nas jest widok przepełnionych parkingów rowerowych pod placówkami, które nie pustoszeją po zakończeniu zabawy. 

Pełny regulamin kampanii dostępny jest na stronie rowerowymaj.eu